O slobode a čaji

Autor: Irena Kaczová | 12.5.2015 o 9:56 | (upravené 3.8.2015 o 0:53) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  279x

Vnímajú ľudia, že sú slobodní? Uvedomujú si, že majú právo byť sami sebou? Že ich život, patrí len a len im? Vedia ešte, kto vlastne sú a že majú hodnotu? Nájdu si vôbec čas na šálku čaju za deň? 

Vnímala som, ako mi hreje ruky. Nebezpečne, ba až pálivo, no pritom ako by ma chcel zachrániť pred celým svetom. Zadívala som sa do jeho nekonečnej hĺbky, do toho najtajnejšieho kúta jeho srdca, duše. Ten pohľad milujem a nenávidím. Je tam toľko mňa. Zamiešala som ho lyžičkou, nech z neho zmiznem. Vytiahla som vrecúško a zachránila ho pred horkosťou. Ja čaj nesladím. Hm, dá sa zmiznúť z niečej duše ak ju nemá?

Cieľ môjho dňa, šálka čaju po robote. Úspešne som dovnímala všetkých tých zvrátených ľudí a tešila sa na môj zvrátený cieľ dňa. Zbožňujem čaj, zbožňujem ako zvrátene ho zbožňujem. Zbožňujem chalana za barom čo mi už dosť dlhú dobu každý večer po robote nosí tento úžasný čaj a zbožňujem ako ma vždy pozdraví a sústredí sa ako malé dieťa keď mi ho podáva.

Úplne nezávisle, jednoducho si to užívam. Nič od toho čaju nečakám, ani od chalana čo mi ho nosí. Nečakám, že ma zachránia pred svetom. Oni nečakajú, že každý večer prídem, aby ma zachránili. A predsa to tak je. Úplne nezávisle.  Úplne super.
Fér.

Nebojím sa keby si čaj nedám, nebojím sa keby sa popálim, nebojím sa, že ma čašník obleje, len vnímam čo sa deje.

No každý deň vidím ľudí báť sa. Boja sa svojho vlastného strachu, svojej vlastnej hlavy, srdca, toho čo spravili, robia, spravia, čo sa od nich očakáva, že spravia. Boja sa svojich očakávaní, očakávaní druhých.  Boja sa očakávať, no robia to. Viažu sami seba, viažu druhých. Strachom a očakávaniami. Sami sa strácajú, vzdávajú svojej hodnoty a oberajú o hodnotu druhých. Nesmejú sa zo seba, no z druhých áno.

Nevnímajú, že sú slobodní. Že je ich slobodná voľba čo robia, čo si myslia a tak behajú v strese ako také malé, hlúpučké, slepé kuriatka, ktoré sa raz zbláznia sami zo seba a stanú sa z nich zvery.

Mám rada zvery. Páči sa mi tá časť každého z nás, čo sa neovláda. A tiež vnímam, že každému sa páči keď uvoľní to svoje zviera. No ľudia sa nechajú ovládať. Ešte aj tým vlastným zvieraťom. A potom sa neovládajú.

Dopíjam posledný dúšok čaju. Je to také oslobodzujúce. Čašník ma obdarí hollywoodskym úsmevom, ja mu poďakujem a vydám sa na cestu k našej luxusnej zastávke. Stojí tam kopa nedočkavých, nervóznych, vyčerpaných ľudí, dokonalých dám s nedokonalým make-upom poklepkávajúcich si pätnásť centimetrovými kopýtkami. A ja si lietam vo hviezdach, snažím sa sadnúť si na mesiac a vnímať to pekné z tohto sveta.

Ako tak kráčam, vznášam sa, zrazu cítim, že naozaj letím. Som niekde úplne inde, totálne ľahká. Som naozaj nekonečne spokojná a šťastná. Nič ma neťaží, nič mi nie je ľúto.
Môj dobrý kamarát vidí svet v jednej vete. ,,Raz si hore, raz si dole.,,
A ja cítim ako ma gravitácia ťahá dolu. Rovno na zem. A už nie som ľahká. Už som sa zvalila svojimi šesťdesiatimi kilami na zem, už sa nevznášam. A bolí to. A tečie mi krv. A vôbec mi to nevadí. Nikomu to nevadí. Všetci odišli, nastúpili do mhd. Dokonca mi autobusár zakýval,  a odišiel. Tak som mu odkývala. Zasmiala som sa zo seba.
 

Ležím sama na zemi a pozerám na hviezdy. Haha, vlastne som padla z mesiaca, veď to je super.
Cítim sa slobodne. Slobodne sama na zemi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?